Zawód fizjoterapeuty coraz częściej ceniona na rynku pracy

Ostatnio w Polsce sporą popularność zdobył zawód fizjoterapeuty. Profesja ta wiąże się na pierwszym miejscu z rehabilitacją medyczną. Specjaliści tego typu dysponują różnego rodzaju narzędziami i metodami, dzięki którym są w stanie przywrócić chorych do zdrowia i pełnej sprawności. W pojęcie rehabilitacji wchodzi bardzo wiele różnorodnych działań z wykorzystaniem rozmaitych narzędzi.

masaż
Autor: Dave Taylor
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej kojarzy się rehabilitację ruchową, która to jest dokonywana na przykład na pacjentach będących po poważnych urazach. Należy tu na przykład rehabilitacja – przejdź do oferty – zwichniętych i w inny sposób uszkodzonych kończyn. W przypadku złamania kończyn najczęściej na początku usztywnia się je. W późniejszym czasie podejmowane są rozmaite zadania w zależności od poziomu urazu. Czasami konieczna jest rehabilitacja, na przykład w postaci ćwiczeń wykonywanych we własnym zakresie przez pacjenta. Wszelkie tego typu czynności powinny być jednak podejmowane w porozumieniu ze specjalistą (opinie o fizjoterapeutach).

WykształcenieFizjoterapeutą aktalnie może być w zasadzie każdy. Ta sytuacja zresztą dość często jest powodem kontrowersji ze względu na to, że w Polsce nie jest to zawód uregulowany przepisami prawnymi. Dlatego fizjoterapeuta pracujący w danym miejscu często posiada zupełnie odmienne zdolności i doświadczenie od pracownika innej placówki. Rzecz jasna są w Polsce studia na kierunku fizjoterapeutyki; w ostatnich latach decyduje się na nie coraz większa liczba młodych Polaków. Jednak tak znaczna liczba studentów także często prowadzi do obniżania poziomu nauczania dyscypliny, a co za tym idzie – zawód ulega stopniowej degradacji.

Przykładowe zadaniaFizjoterapeuci podejmują się różnorodnych zadań związanych z rehabilitacją. Nie jest to wyłącznie rehabilitacja (Gabinet Fizjoterapii Reha Expert) ruchowa, choć ten rodzaj powtarza się w zasadzie najczęściej. Odmiennym przykładem zadań zaliczających się do powinności fizjoterapeutów jest wykonywanie różnorodnych masaży. Polecane są one między innymi w przypadkach miejscowego paraliżu mięśni, w celu rozgrzania ich i pobudzenia do działania. W tego rodzaju przypadkach najczęściej wykorzystuje się promienie leczniczych lamp. Można również wykorzystać terapię za pomocą niewielkich impulsów elektrycznych dla pobudzenia danego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>