Jak leczyć kłopoty z nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu to dotkliwy kłopot zdrowotny wielu Polaków. Niewiele schorzeń budzi w pacjentach poczucie zażenowania porównywalne z tym związanym z nietrzymaniem moczu. Jednakże jest to dosyć powszechna dolegliwość, którą pacjenci utrzymują w sekrecie.

Aczkolwiek trzeba uświadomić sobie, że chorobę można efektywnie wyleczyć, zamiast ukrywać jej symptomy, stosując tylko środki higieniczne.

Nadal panuje szkodliwy pogląd, że jest to rzadka przypadłość, która dotyczy zwłaszcza starszych pacjentek. Tego typu przesądy powodują, że młodsze osoby wstydzą się zwrócić o pomoc do lekarza. Tymczasem fakty są takie,że nietrzymanie moczu to kłopot dla prawie 3 milionów osób w naszym kraju. Rzeczywiście częściej walczą się z tym schorzeniem osoby po 45 roku życia, jednak zdarza się, że problem dotyczy młodych.

Jakie są przyczyny tej choroby?

Gastroskopia – badanie bardzo potrzebne...
Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

Mimowolny wyciek moczu to konsekwencja nierzadko powiązanych ze sobą czynników.Jeden typ dolegliwości to tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu, którego źródłem są głównie słabe mięśnie zwieraczy cewki moczowej, a także osłabione mięśnie dna macicy, które stanowią podporę dla pęcherza (więcej w artykule).

Kolejny rodzaj schorzenia to naglące nietrzymanie moczu, które spowodowane są niezależnymi od naszej woli skurczami pęcherza. Wyciek moczu powodują kurcze mięśni gładkich, które są ”wariują”. Jest to częsta dolegliwość u cukrzyków,jak również przy złym poziomie hormonów oraz jako efekt uboczny działania niektórych farmaceutyków. Kłopoty z nietrzymaniem moczu to również schorzenie towarzyszące wielu chorobom, na przykład choroby Alzheimera, a także operacji w obrębie miednicy mniejszej.

Zespół policystycznych jajników
Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Nietrzymanie moczu leczenie to proces żmudny, lecz nierzadko zakończony sukcesem. Diagnostyka wymaga współpracy lekarzy kilku specjalności: lekarzarodzinnego oraz urologa. Schorzenie leczy się farmakologicznie, które ograniczają kurcze pęcherza. U starszych pacjentek pomocne jest zastosowanie estrogenów dopochwowo. Pomaga również specjalna rehabilitacja. Często wspiera się farmakoterapia tzw. wysiłkowym leczeniem nietrzymania moczu lub zastosowaniem nieinwazyjnych technik relaksacyjnych. Metoda biofitbacku angażuje w proces leczenia układ nerwowy pacjenta, który w znacznej mierze odpowiada za skurcze mięśni gładkich. Dodatkowe techniki leczenia są niekiedy chętniej zalecane od leków. Nie powodują bowiem uciążliwych skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • tv.pl