Lean Management, co znaczy to pojęcie?

Każdy właściciel firmy, jej dyrektor i menadżer, napotyka się z problemem optymalizacji pracy oraz ograniczenia kosztów. Niezależnie o jakiej dziedzinie, jakiej części kraju i jakiej wielkości przedsiębiorstwa myślimy.

Przydatne z całą pewnością może okazać się zastosowanie koncepcji Lean Management. Jest to jedna z metod służących doskonaleniu przedsiębiorstwem, szczególnie produkcją. Wykorzystywana szczególnie w procesie restrukturyzacji.

Do lat 80 dwudziestego wieku produkcja przemysłowa polegała na wytwarzaniu produktów bez zamówienia klienta. Fabryki w ramach takiej koncepcji tworzyły duże zapasy materiałów i gotowych wyrobów, posiadały rozdęte biurokracje i marnowały czas swoich pracowników. Wówczas japońscy inżynierowie z zakładów Toyoty opracowali system zarządzania produkcją, który uprościł czynności wykonywane przez pracowników, lepiej wykorzystał ich czas oraz oszczędził im wysiłku.

Umowa biznesowa
Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com

Sukces zaskoczył pomysłodawców, linie montażowe Toyoty zredukowały koszty o połowę, skutkiem tego podnosząc wydajność i zezwalając na sprzedaż z czterokrotnie większą marżą niż do tej pory.

Na polskim rynku pojecie szczupłe zarządzanie znane jest od końca lat 90. Liderem wdrożenia Lean Management jest Dolny Śląsk, gdzie aż 50 firm wprowadza zmiany w zakresie działalności, w strukturze majątku firmy oraz zarządzaniu personelem.
Jak można dowiedzieć się na http://www.4results.pl/uslugi/produkcja-i-logistyka/lean-management-six-sigma/, wdrożenie zasad LM jest związane z zarządzaniem zmianą w organizacji, ponieważ LM to nie jedynie reguły, ale przede wszystkim zachowania osób biorących udział w procesie. Z tej przyczyny zarządzanie zmianą opiera się przede wszystkim na motywacji, komunikacji oraz pozytywnym nastawieniu do zmian wśród członków zespołu – źródło na http://www.4results.pl/uslugi/rozwoj-ludzi/zmiana-w-organizacji/.

Wielką zaletą wprowadzenia koncepcji Lean management będzie nie tylko zadowolenie pracowników i chęć pozostania w firmie na dłuższy okres, ale przede wszystkim rzeczywiste wskaźniki poprawy samej organizacji produkcji, mające związek z redukcją kosztów, skróceniem czasu dostawy, czy poprawą jakości, a co za tym idzie lepszym wynikiem finansowym całej firmy. Czy należałoby zatem rozpocząć rewolucję od pracowników? Jak najbardziej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • tv.pl