Zasady BHP w rozmaitych miejscach pracy

W różnorodnych miejscach pracy, zwłaszcza tam, gdzie pracuje się fizycznie, sporą wagę przywiązuje się do kwestii bezpieczeństwa zatrudnionych. Jest to sprawa ogromnie istotna, bowiem dotyczy bezpośrednio ludzkiego zdrowia i życia.

Dlatego w każdym miejscu tego typu powinno się przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy i zasady bhp przede wszystkim powinny być znane wszystkim pracownikom. Tylko w takim przypadku będą oni w stanie ich przestrzegać, gdy będą je dokładnie znali – więcej na www.bhpszkolenia.eu. Oprócz tego dla każdego miejsca pracy te zasady trzeba indywidualnie dostosować. Każda firma posiada bowiem inną specyfikę, wypływającą przykładowo z rodzaju produkowanego produktu czy z typu wykorzystywanych urządzeń. Praca w niektórych rodzajach zakładów bywa znacznie bardziej niebezpieczna niż w pozostałych.

Ubiór i zachowanieW dużej liczbie zakładów pracy wymaga się stosowania specjalnego ubioru. Zwykle są to rozmaite kombinezony robocze.

praca na wysokościach
Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Nierzadko spotyka się także robocze buty, zwykle ciężkie i grube i rękawice do ochrony rąk przed urazami i grożnymi substancjami. Ochrona ciała jest bardzoogromnie ważna dla samopoczucia, a przede wszystkim zdrowia pracowników. Pożyteczne przyzwyczajenia mogą w niektórych sytuacjach uratować ludziom zdrowie lub życie. Z tego powodu tak istotne jest odpowiednie informowanie pracowników o konieczności posiadania i używania stroju roboczego. Przykładem jest używanie hełmów ochronnych na budowie, które chronią robotników przed przedmiotami spadającymi z góry.

Szkolenia
W miejscach pracy ogromnie istotne jest szkolenie pracowników w zakresie zachowywania bezpieczeństwa. Do tego urządza się specjalne szkolenia bhp. Ostatnio w sumie obowiązek uczestnictwa w takich szkoleniach mają zatrudnieni w niektórych branżach oraz studenci uniwersytetów. Uczestnik szkolenia bhp zyskuje konieczną wiedzę w kwestii postępowania w trakcie niebezpiecznych sytuacji, zdarzających się w zakładach pracy. Generalnie uczy to zachowywania się w różnorodnych sytuacjach. Zazwyczaj wiąże się to ze szkoleniem przeciwpożarowym w podstawowym zakresie oraz ze szkoleniem z pierwszej pomocy. Bez wątpienia jest to szkolenie niezwykle przydatne i warto je odbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • http://www.tv.pl/