Odwieczny dylemat – morze vs. góry

Mieszkańcy miast coraz bardziej doceniają wypoczynek na wsi. Nie tylko w trakcie urlopu spędzają w taki sposób wolny czas. W każdy długi wolny weekend czy przerwy świąteczne wyrywają się z domu, wsiadają w auto lub pociąg, i szukają zapachu lasu, śpiewu ptaków, chłodu wody, jednym słowem – ukojenia w przyrodzie.

Tatry
Autor: Pawel Pacholec
Źródło: http://www.flickr.com

Nic tak nie uspokaja jak odgłos górskiego potoku. Dlatego właśnie górska agroturystyka jest tak bardzo rozpowszechniona. Spacerując po górach można poprawić swą kondycję, jednocześnie podziwiać budzące zachwyt krajobrazy. Szlaki mamy dostosowane stopniem trudności do możliwości wędrowców. Starczy złapać mapę, spakować plecak podróżny, włożyć odpowiednie buty i wyruszyć na górskie drogi i bezdroża można zobaczyć również ciekawe trasy rowerowe góry izerskie. Góry są zachwycające w każdej porze roku. W lecie możemy szukać w górach ochłody, upajać się świeżym górskim powietrzem, oczyścić płuca z miejskiego smogu. Po drodze zbierać maliny, jagody czy grzybki, których pełne są lasy nasze. Zimą szaleć na nartach czy desce. Najpiękniej jednak góry wyglądają na jesień. Przyciągają wzrok wszelkimi barwami, a liście głośno szeleszczą pod butami piechurów. Podejrzewam, że nie ma bardziej czarodziejskiego obrazu niż gdy rankiem mgiełka unosi się, i odkrywa przed nami powoli te wszystkie wspaniałości, niby zasłona w teatrze.


Górska agroturystyka to nie tylko Szczyrk, Tatry i Zakopane, gęsto często odwiedzane. To również mniej turystom znane góry Izerskie. Są to niewysokie góry położone w Sudetach na terenie Czech i Polski, w których 4.11.2009 roku astronomowie założyli tak zwany Izerski Park Ciemnego Nieba, a jest to pierwszy taki park zarówno w Polsce jak i w Czechach. Ideą takich działań jest zachowanie nocnego nieba od nadmiaru świateł, po to by można było obserwować ciała niebieskie (tym samym również ochrona środowiska. Jak wiadomo, w dzisiejszych czasach ciemne nocne niebo nie jest wcale czymś oczywistym w miastach i wokół nich.
Agroturystyka w górach Izerskich to też fajna sprawa dla turystów pragnących uprawiać nie tylko turystykę pieszą, lecz także rowerową czy konną, i oczywiście narciarstwo biegowe. Wieczorami zaś można biesiadować przy ognisku, piec duszonki i bawić się nawet do białego rana, zimą natomiast urządzać kuligi. Gama propozycji agroturystyka góry izerskie jest naprawdę szeroka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • http://www.tv.pl/