Co to znaczy „dobry logopeda”?

Choć natchniony Słowacki napisał: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, w rzeczywistości nawet najbardziej sprawna głowa nie okaże to, co sobie poprosi głowa. Nie z powodu zawstydzenia, braku właściwych słów czy innych takich samych argumentów, lecz z elementarnej kwesti, z którą borykają się tysiące osób, na różnych cyklach życia. Zaburzenia mowy, bo nich mowa to poważny i deprymujący życiowo problem, z którym jednak można walczyć. Wszystko jednakowoż zależy od dobrego logopedy.

mowa
Źródło: flickr.com

Ktoś zapyta: co to oznacza „dobry logopeda”? Pytanie bardzo odpowiednie, ale choć na pozór niewdzięczne, to wielce nietrudno na nie odpowiedzieć. odpowiedni logopeda to po prostu dobry człowiek. Podobnie, jak mamy porządnych lekarzy, policjantów, urzędników czy polityków (tak, tacy też są!), tak samo można ocenić specjalistę omawianej branży. Może to bezsensowne, ktoś nagle dorzuci, a to kwestia też będzie uzasadnione, gdyż dobrym można być na pokaz…

Racja, wszyscy się z tym zgodzą, lecz każdy też przyzna słuszność poglądowi, że to jak mocno znamy danego fachowca nie wynika|bierze się z pogłosek czy innych tego typu praktyk (choć są dziedziny, w których wyrabiamy sobie zdanie o kimś na podstawie tego typu informacji, np. o popularnym aktorze, z którym nigdy nie będziemy mieli okazji prawdziwie porozmawiać), ta cała wiedza bierze się z najprostszej, ale jakże miarodajnej skali – spotkań twarzą w twarz (Warszawa logopedzi).

logopeda
Źródło: flickr.com

co do jednego się zgodzi, że każdy z nas ma coś takiego w sobie, taką pierwotną pragnienie przynależności i oceniania ludzi, że w sytuacji, gdy kogoś poznajemy samoczynnie zaliczamy jego do jakiejś sfery. I nieważne czy to tylko podstawowe wrażenie czy po prostu nie twierdzimy, iż tak po prostu kogoś odruchowo przyporządkowujemy – psychologia społeczna w tej temacie odpowiada jasno, bez wątpliwości: sami recenzujemy i jesteśmy oceniani przez innych. Cały czas. Na okrągło. To naturalne.

Z tego też względu łatwo (możemy to nazwać intuicyjnie) potrafimy kogoś przyporządkować do naszej ekipy, nowo poznaną osobę, którą może być np. fachowiec, któremu odruchowo wierzymy bardziej niż innym. I jeśli ten kontakt twarzą w twarz umocni nas w poglądzie, że tak, to jest właściwa osoba, jest właściwa w naszym pojmowaniu, to takiej osobie pozostaje zaufać. Idąc tym tropem warto odnotować, że dobrze ludzie są wszędzie, w takim razie nie ma sensu upraszczanie, że powiedzmy logopeda z Warszawy to gwarancja, a lekarz z małej mieściny zasługuje na pogardę (link).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • http://tv.pl/