Aby mieć język za zębami

Żyjemy w świecie, w czasach, gdy należy mieć język za zębami w każdej sytuacji, w świecie, gdzie „koniec języka za przewodnika”, gdzie mowa może prowokować, zdumiewać, drażnić, zapewne zaś nie pozostawia nikogoobojętnym.

dzieci
Autor: Pradeep Sanders
Źródło: http://www.flickr.com
Na początek jednakże, w jaki sposób w takim świecie radzą sobie ci, którzy cierpią na problemy z mówieniem, z prawidłowym wypowiadaniem się? bezproblemowo to oni na pewno nie mają. Zaczyna się od blokad, gdy uczymy się tworzyć wypowiedzi, już na początku widać, że coś szwankuje. I tak przez wszystkie lata, przez zaliczane etapy wykształcenia, aż po uczelnie wyższe oraz rynek pracy, w której bez właściwej prezencji ustnej jesteśmy skazani na niepowodzenie. Osoby doświadczone tymi dolegliwością od początku spotykają się ze specjalistą od „naprawy” mowy – z logopedą. Dobry logopeda Poznań może podejmować się właściwie poprawianiem mowy na każdym jej stadium rozwoju, taki rodzaj nazywamy logopedią ogólną lub usuwaniem wad, zaburzeń mowy (logopedia specjalna).

Nawet, jeśli twoje dziecko nie ma utrudnień w wizualizowaniu własnych myśli, ale czyni to niedokładnie, sepleni, artykułuje niewyraźnie itd., nadaje się na wizytę u logopedy. Wielu o tego typu zagadnieniu nie zawraca sobie głowy, lecz mowy myśli uczymy się przez całe życie. Nie można wszak powiedzieć, że nasz język się zatrzymał i to na tyle, już nic więcej w w tym zgadanieniu nie poradzimy. Ile razy zdziwiłeś się tym, że przeczytałeś jakiś tekst, w którym było słowo (czy raczej pojęcia) o dziwnie brzmiącym znaczeniu, niepoznanym przez ciebie uprzednio. przerób je jeszcze raz, natknij się na nie w następnym tekście, czasopiśmie, a powinno się ono ugruntować już na zawsze twoja mowa zostanie wzbogacona o taką kolejną słowną cegiełkę (więcej informacji).

Dzieci są mistrzami w tej umiejętności, lecz zachowaj czujność, identycznie kopiują od nas literacką, piękną polszczyznę, ale także wulgaryzmy, więc tych ostatnich trzeba się wystrzegać, gdy są blisko. Z innej strony lekko się mówi i zgodnie z powiedzeniem, że to „ulica wychowuje”, jest w tym niestety dużo prawdy. Nie musisz żyć w dużym mieście, w Warszawie na Pradze, w Krakowie na Nowej Hucie, w Łodzi w dzielnicy Bałuty czy w Poznaniu (Dębiec, Jeżyce), aby twoje dziecko „przesiąknęło” tego typu charakterystycznym slangiem. Język ulicy wszędzie istnieje i nie wybronimy przed nią naszego dziecka, warto jednakowoż, żeby nadrabiać w zaciszu domowym zaległości.

Źródło: www.rankinglekarzy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • http://tv.pl/