Dlaczego wypełnianie formularzy PIT-37 sprawia obywatelom tak dużo trudności

W każdym roku Polacy pracujący na umowach, jak i ci na emeryturach indywidualnych, stają przed obowiązkiem uzupełnienia formularza PIT-37, a potem złożenia go we właściwym urzędzie. Pomimo tego że wprawny księgowy błyskawicznie upora się z wstawieniem liczb oraz liter w wyznaczone kratki, to niektórzy są w stanie niemal całymi godzinami dumać nad obliczeniami.

Ile małżonek, tyle historyjek, a i mężowie z pewnością chcieliby również dorzucić swoje trzy grosze. Tak czy owak, kiedy jedni szybko radzą sobie z rozliczeniami, to pozostali zlecają przyjaciółkom czy księgowym pracującym w biurach rachunkowych wykonanie wymienionych czynności. A tak naprawdę, to najprawdopodobniej każdego z nas dręczą jakieś wątpliwości, kiedy bierzemy do ręki długopis i niewypełniony blankiet.

prawo
Najwięcej kłopotów sprawia interpretacja aktów prawnych, jak również to, że zwykły podatnik nigdy nie jest pewny aktualności swojej wiedzy w wymienionym temacie. Jeżeli komuś nie należą się żadne odliczenia od dochodu, to wpisze w wyszukiwarkę hasło pity 2015 program i dzięki zainstalowanym aplikacjom ma szansę bez pomocy innych wypełnić druk w postaci elektronicznej. A jeśli ktoś ma pod opieką czwórkę dzieci, niewielkie wynagrodzenie, korzysta z internetu bądź przekazał datki na cele dobroczynne i ma określone przepisami pokwitowanie, ten zapewne będzie chciał skorzystać z należnych mu ulg, zatem będzie poszukiwał osoby, która udzieli sensownych rad – pity 2015 program. A nie zapominajmy, że pity składa się jedynie raz w roku, zatem po upływie kolejnych 12 miesięcy już niedużo zostaje w pamięci z udzielonych wcześniej objaśnień. Podsumowując można by stwierdzić, że jeżeli ktoś nie mógł samodzielnie wypełnić formularza zeznania podatkowego w 2014 r., to i pit2015 zostanie przypuszczalnie uzupełniony przez kompetentną osobę.

pit online
Autor: Juha Kettunen
Źródło: http://www.flickr.com
Powodów do samozadowolenia z dobrze wykonanej pracy, polegającej na wypełnianiu kratek w druku PIT-37, chyba nie będą mieć również artyści – http://pitexpress.pl/program-do-rozliczenia-pit-37-kto-powinien-go-wypelnic-i-jakie-zalaczniki-mozna-do-niego-dolaczyc/. Zarówno portreciści, jak i muzycy czy reportażyści nie mają nazbyt dużo czasu, aby myśleć o tak trywialnych dla nich formalnościach, jak obligatoryjne rozliczenie się z fiskusem. Pit2015 może okazać się dla nich powodem niebagatelnych i kłopotliwych sytuacji, ponieważ artyści zwykli żyć w absolutnym oderwaniu od świata realnego, a nadmierne skupienie uwagi tylko i wyłącznie na malowaniu czy komponowaniu sprawia, że dana osoba zapomina o tym, że ustawowy termin wysłania zeznania podatkowego minął kilka tygodni temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>