Alergia na wiosnę

niemiłe to, kiedy świeci słońce, temperatura wzrasta, ostatki śniegu topnieją, a my, alergicy zaczynamy smarkać i ogólnie nieprzyjemnie się czuć. przechadzki czy sprzątanie na świeżym powietrzu powodują ból głowy, katar i okropne samopoczucie, a my sobie dumamy i podziwiamy ciut z zazdrością tych ludzi, którym nie dolega alergia. No coż… Mimo takich przeszkód nauczyliśmy się żyć z taką dolegliwością.

Czym właściwe jest ta cała alergia, ta znajomo brzmiąca, ale niesprawdzona dostatecznie, szczególnie przez osoby nietkniętych jej nieznośnym działaniem?

Alergia zjawia się, kiedy organizm reaguje nie tak jak należy, na niuanse, które organizm powinien bagatelizować. Tak się jednakowoż nie dzieje i pojawia się zmartwienie. Przyczyną są alergeny znajdujące się, między innymi, w pyłkach roślin, jedzeniu, kurzu…

tabletki
Autor: peace6x
Źródło: http://www.flickr.com

Układ odpornościowy, jak sama termin reprezentuje chroni organizm przed tymi, z pozoru niewinnymi drobiazgami. Z pozoru, gdyż organizm alergika działa trochę inaczej. mianowicie, rozważa czy pojawiający się czynnik to przeciwnik. Jeśli spowoduje to alarm organizm rozpocznie się chronić, a jak to, już każdy alergik wie doskonale: kichanie, zakażenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa, kaszel…- kontynuuj czytanie artykułu.

Można wyróżnić dwie bardzo znane rodzaje alergii. Pierwsza z nich to tutaj wyziewna (substancje, które są odpowiedzialne za alergie dostają się do organizmu przez układ oddechowy – inhalacja), druga – układem pokarmowym.

Na szczęście, z powodzeniem da się walczyć z alergią, musimy tylko stosować się do kilku prawideł. Jeśli cierpimy na alergię pokarmową, optymalnie, jak będziemy wystrzegać się takich pokarmów, które wywołują nieprzyjemne symptomy. Do tych produktów zaliczyć można owoce, ryby, orzeszki ziemne czy mleko krowie.

Alergicy wyczuleni na pyłki roślin powinni w miarę możliwości omijać miejsca, w których stężenie pyłków jest wysokie. Lepiej wybierać miejscowości nadmorskie lub wysokogórskie, które są mniej zanieczyszczone.

Dla podatnych na pyłki roślin zaś najkorzystniej nie przebywać w miejscach, gdzie stężenie pyłków jest stosunkowo znaczne. Dobrym|ciekawym ideą jest też rezygnacja z wielu rzeczy w domu, które mogą zgarniać kurz. W wielkich ośrodkach miejskich (Warszawa, Kraków czy Wrocław), zwłaszcza w porze letniej, cały kurz przy dosyć bezdeszczowym sezonie letnim zasypuje nasze mieszkania. Może niezauważalny na początku wysoce szkodzi osobom nieobojętnym na kurz. Warto w takim razie wietrzyć pokoje, ale już późnym wieczorem, kiedy kurz opadł.

Jeśli i to nie pomaga, udaj się do lekarza, który na pewno znajdzie radę na zmniejszenie niemiłego uczulenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>